Ünneplőbe öltözött lélekkel emlékezett 1956-ra Komárom-Esztergom megye
2017. 10. 24., 8:52

A kedvezőtlen időjárás ellenére Komárom-Esztergom megye minden részén megemlékezéseket tartottak az 1956-os forradalom és szabadságharc tiszteletére.

Tatabánya

A megyeszékhelyen is szakadó esőben, de ünneplőbe öltözött lélekkel emlékeztek az 1956-os forradalom és szabadságharc tatabányai történéseire a Béke-parkban. Elsőként Gyüszi László költő, helytörténész, tanár és újságíró 1956-os helyi eseményeit feldolgozó írásaiból idézték fel a legdrámaibb októberi napokat Maróti Attila és Borbély Mihály előadásában, majd néhány 1956-os versét hallhattuk Gyüszi László hangján – magnófelvételről.

Ünnepi beszédében Bencsik János országgyűlési képviselő idézte fel Tatai-medence településein 1956 októberében történt tragikus eseményeket, köztük azt, amikor a felsőgallai Péch Antal iskola diákjai a baji laktanyába mentek fegyverért, hogy megvédhessék a forradalom vívmányait. A katonák azonban sortűzzel válaszoltak a kérésre, és nyolc diák akkor az életét vesztette.

Az ünnepségen az emlékműnél elhelyezték a megemlékezés koszorúit az önkormányzat nevében Schmidt Csaba polgármester, dr. Kancz Csaba megyei kormánymegbízott, Borsó Tibor, a megyei önkormányzat alelnöke, valamint a társadalmi és civil szerveztek vezető képviselői.

Tata

Október 23-án, hétfőn délelőtt az ünnepi megemlékezés és koszorúzás a körforgalomnál található 1956-os emlékműnél folytatódott. A helyszínen beszédet mondott Bencsik János. A Tatai-medence országgyűlési képviselője kiemelte: a mi közös értékrendünk, a hitünk, a családunk, a nemzetünk, a nyelvünk, s a kultúránk, ezzel szemben pedig a másik oldalon áll egy olyan szövetség, amely mindezeket semmibe veszi, s a megtartó erővel bíró közösségeket leépíti annak érdekében, hogy a pénz és a gazdaság uralmát ki lehessen terjeszteni az egész világra.

– Ma divatszó és életszemlélet lett az önmegvalósítás, s a baj az, hogy ez életcéllá is vált. Pedig az önmegvalósításnak át kell fordulnia az önátadásba – nem az önfeladásba –, az önátadásnak pedig az önfelülmúlásba, s ezt kell követnie az önfeláldozásnak. Nem lenne családunk, hazánk, ha csak önmegvalósítanánk. Önátadás, önfelülmúlás és önfeláldozás nélkül nincs Magyarország, nincs Tata. Ezt köszönjük meg most az elődeinknek: köszönet nekik önfeláldozásukért, és köszönet önöknek is, hogy a rossz idő ellenére sem maradt el a tatai ünneplés – fogalmazott Michl József, Tata polgármestere.

Kecskéd

Péntek délután öt órakor a művelődési házzal szembeni kopjafánál tartották meg az 1956- os forradalom és szabadságharc 61. évfordulója alkalmából a megemlékezést a település lakói. A Himnusz elhangzása után Kovácsné Horváth Viktória a művelődési ház vezetője mondott emlékező beszédet, melyben hangsúlyozta: hazánk történetében voltak olyan időszakok, amikor a hősi halottakat megtagadták, ellenforradalmárnak tekintették őket.

Az emlékező műsor után a település vezetői, kecskédi intézmények és civil szervezetek képviselői helyezték el a kegyelet virágait, koszorúit a kopjafánál. Az ünnepségen résztvevő diákok valamint a település lakói pedig főhajtással, gyertyagyújtással tisztelegtek 1956 hősei, mártírjai emléke előtt.
Nagyigmánd

A kedvezőtlen időjárás miatt az Ötvenhatosok tere helyett a Magos Művelődési Házban rendezték meg az október 23-i megemlékezést a településen. Az eseményen megjelent többek között Czunyiné dr. Bertalan Judit a térség országgyűlési képviselője és Molnárné dr. Taár Izabella a Komáromi Járási Hivatal vezetője is. Az ünnepség elején az egybegyűlteket Prostek Tamásné intézményvezető köszöntötte, majd Balla Mária Weöres Sándor: Rapszódia a kivívott szabadságról című versét szavalta el.

Ezt követően Czunyiné dr. Bertalan Judit ünnepi megemlékezésében kiemelte, hogy kötelességünk méltósággal és igaz tisztelettel megemlékezni a kivívott szabadság véráldozatai előtt. Beszéde után a Nagyigmándi Pápay József Általános Iskola nyolcadik osztályos diákjainak műsora következett, akik méltóképpen emlékeztek meg az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseiről.

Tát

A rossz időjárási körülmények miatt a városban két helyszínen zajlott az ünnepi műsor. Az ’56-os emléktáblánál először dr. Völner Pál, a térség országgyűlési képviselője helyezett el koszorút, majd a polgári kör, az önkormányzat, az egyház, az intézmények és a civil szervezetek nevében kerültek a földre a megemlékezés virágai.

A kultúrházban gyülekező nézőket a Táti Német Nemzetiségi Fúvószenekar muzsikája fogadta. Az ő előadásukban hangzott fel nyitányként a Himnusz, amelyet a jelenlévők közösen énekeltek el. Ezután a hagyományokhoz hűen az általános iskola 7-8. osztályos tanulóinak verses-zenés összeállítása következett, amellyel lerótták tiszteletüket a hősök előtt.

A műsort követően dr. Völner Pál mondott beszédet, amely után, a megemlékezés zárásaként a jelenlévők elénekelték a Szózatot.

Bábolna

Minden tiszteletüket megadtak a helyiek a hősöknek október 23-án, hiszen a zord időjárás ellenére is megtartották ünnepi megemlékezésüket az ’56-os emlékműnél. Az eseményen részt vett többek között Czunyiné dr. Bertalan Judit, a térség országgyűlési képviselője, dr. Horváth Klára polgármester és Popovics György, a megyei közgyűlés elnöke is.

A himnusz eléneklése után Czunyiné dr. Bertalan Judit az emlékmű mellett állva elmondta: sokkal inkább szól a jövőnek ez az emlékmű, mint a múltnak, bár a múlt és a hősök iránti tisztelet az, ami állíttatta.

– Ez az emlékmű felhívja a figyelmünket arra, hogy emlékeztetni nem csupán kötelességünk, hanem igenis helyére kell tennünk azt a történelmi kontextust, amely bélyeget ragasztott a becsületes emberekre. Ez az emlékmű emlékeztessen minket arra is, hogy az ’56-osok szabadságharca és szabadságeszméje ma már nem elnémítható – emelte ki beszédében a térség országgyűlési képviselője.

Forrás: kemma.hu