A Tatai Önkormányzat “vis maior” pályázatot nyújtott be a Kismosó-patak mederrendezése érdekében
2016. 12. 20., 12:11

A Nagykert utca lakói kerestek meg november elején, hogy járjak el érdekeikben a Kormánynál, mert a visszatérő források következtében megemelkedett talajvíz mintegy 30 családi ház állékonyságát veszélyezteti.

Miután a Belügyminisztérium már korábban megismerte a fennálló problémát, válaszukban rögzítették, hogy az Önkormányzat a minisztérium által kezelt “vis maior” keretre nyújthat be pályázatot. Erről mind a lakók nevében eljárókat, mind pedig az Önkormányzatot tájékoztattam. Tata Város Önkormányzata legutóbbi ülésén meg is tárgyalta az előterjesztést, s a pályázat benyújtása mellett döntött. Elsődleges célként a Kismosó-patak medrének eredeti állapotba történő helyreállítását határozták meg, hogy alkalmassá váljon a megnövekedett vízmennyiség befogadására. A beavatkozás második szakaszában a felszínközeli vizek elvezetéséhez szükséges szivárgók megépítésére, továbbá az aktív szivattyús vízszintsüllyesztés feltételeinek kialakítására kerül sor. A Kismosó-patak lesz a befogadója a Május 1. úti társasházak környezetében fakadó vizeknek is. Az elmúlt esztendőben került sor a Réti 8-as tó helyreállítására, mely a Kismosó-patak vizét fogadja magába.

A Réti- és a Ferencmajori tórendszer későbbi helyreállítása lehetővé teszi az így “befogadott” karsztvíz halgazdálkodási célú hasznosítását. – Másik fontos hír, hogy időközben befejeződött a Kismosó-patak vízminőség vizsgálata is. A korábbi mintavételek azt mutatták, hogy a patak vize erősen – határérték feletti mértékben – szennyezett. Az egy évvel későbbi részletes vizsgálat – mely a napokban zárult – azt mutatja, hogy az emelkedő talajvíz mosta ki a Kőkúti Iskola alatti és melletti feltöltésekből a toxikus anyagokat, melyek mértéke folyamatos csökkenést mutat. A terület 1973-as feltöltése során szennyezett anyagokat hordtak a patakmeder szomszédságába. A szennyezés mértékének csökkenése azért is fontos, mert csak így lehetséges a városrészben fakadó vizek Kismosó-patakba történő befogadása, s a Réti tavak irányába történő továbbítása. – adott tájékoztatást Bencsik János országgyűlési képviselő.

A Magyar Földtani Intézet és a Budapesti Műszaki Egyetem befejezte a Május 1. út 45. szám alatti lakóépületet, s annak környezetét érintő geotechnikai vizsgálatot. A kutató szakemberek megállapították, hogy az épület alapozása stabilnak mondható, a források újrafakadásából származó áramló vizek az épület állékonyságát nem veszélyeztetik. Ugyanakkor a fakadó vizek összegyűjtése és befogadóba történő elvezetése megoldandó feladatként jelentkezik. A legközelebbi befogadópont a Kismosó-patak lehet, melyet alkalmassá kell tenni a városrészben jelentkező többletvíz befogadására.