Nem minden helyes, ami adott esetben logikus
2016. 11. 13., 3:24

A száraz tény az – mely két nappal ezelőtt került rögzítésre az Országgyűlés jegyzőkönyvében -, hogy az Alaptörvénybe nem került be az a kitétel, miszerint a Magyar Országgyűlés hozzájárulása nélkül idegen népességet nem lehet betelepíteni az ország területére. Annak ellenére sem, hogy az októberi népszavazáson 3.3 millió magyar ember együttesen indítványozta ezt a politikai döntéshozók számára. A módosításhoz szükséges 133 szavazat helyett „csak” 131-en támogattuk a Kormány indítványát, s mindössze három képviselő voksolt ellene. A többiek, bár bennültek a helyükön, semmilyen szavazatot nem adtak le. A Jobbik képviselői sem.

Közel egy esztendőn keresztül Vona Gábor pártelnök rendszeresen úgy nyilatkozott, hogy aki nem szavazza meg feltétel nélkül a módosítást, az hazaáruló, majd végül saját maga szabott feltételeket. Az október 11.-i ötpárti egyeztetést követően a Jobbik frakcióvezetője, Volner János így értékelt: az alaptörvény módosításával az ország érdemi jogi védelmet kap a betelepítési kvótákkal szemben. Kitért arra, hogy nemzetközi jogászok véleményét és a német alkotmánybíróság állásfoglalását is osztják, amely szerint a tagállami alkotmány magasabb rendű, mint egy másodlagos uniós jogforrás.

Október 18.-án viszont alapvető változás állt be a Jobbik hozzáállásában. Vona Gábor pártelnök – a miniszterelnöki egyeztetést követően – úgy nyilatkozott, hogy a Jobbik csak akkor támogatja az alkotmánymódosítást, ha a miniszterelnök a betelepítés minden formáját elutasítja, beleértve a letelepedési kötvényt is. A lépés politikailag logikusnak is nevezhető, hiszen a pénzért vásárolható letelepedési kötvény konstrukció valóban számos aggályt vethet fel. Magam már 2012 őszén is felhívtam a figyelmet az esetleges nemzetbiztonsági kockázatokra, s a letelepedési kötvény forgalmazására lehetőséget biztosító törvényt nem fogadtam el. Később a Gazdasági Bizottság ülésein sem támogattam a nehezen áttekinthető tulajdonosi háttérrel rendelkező közvetítő cégek kötvényforgalmazással kapcsolatos megbízásait.

Időközben – még szeptember folyamán – a Kormány is megkezdte az államkötvények forgalmazásával kapcsolatos tapasztalatok kiértékelését, melynek következtében arra a megállapításra jutott, hogy az ország jelenlegi gazdasági helyzetében már nincs szükség a letelepedési kötvény konstrukció fenntartására. Így én nyugodt lelkiismerettel támogattam az alaptörvény módosítását, de kérdés, hogy a szavazatot le nem adó képviselők lelkiismerete is nyugodt volt-e, mert ami logikus, az nem mindig helyes is egyben.

Forrás: Városkapu