A 125 éves tatabányai szimfonikusok koncertje – triplán volt okuk ünnepelni
2023. 10. 01., 14:30

Jubileumi koncerttel örvendeztették meg a tatabányai szimfonikusok a nagyérdeműt a Jászai Mari Színház és Népházban. Nemcsak születésnapot, hanem a Zene világnapját is ünnepelték, és egyben azt is, hogy a 125 éves zenekar a Vármegyei Értéktárba került.

Már a zenekar bevonulásakor tudni lehetett, hogy ünnepi pillanatok következnek, hiszen, nincs sok példa arra, hogy vastapssal fogadjon valakit, vagy valakiket a közönség. Most pedig ez történt.

A nyitányban Erkel Ferenc Hunyadi László című operájának bevezető zenéjét játszotta a szimfonikus zenekar, Bencsik Pál vezénylete mellett. Hatalmas tapssal fogadta a közönség Ácsné Szily Éva növendékét, Berec Laurát, aki hegedűszója mellett a csellók és a nagybőgők is közreműködtek Mendelssohn E-moll hegedűversenyében. Mondok Yvette a Carmina Burana-ból énekelt, de Hoffmann meséi című operából a Barcarola (Csónakos ének, vagy Sajkadal) duettje is felcsendült, Károlyfalvi Krisztinával.

A zenén túl a köszöntők is fontos szerepet kaptak.

“125 év az 6 egymásba fonódó nemzedék” – mondta, Bencsik János, akinek ünnepi beszédét egy születésnapi ajándék követte. Az országgyűlési képviselő emlékeztetett rá, hogy ennyi év leforgása alatt volt két világégés, kisebb-nagyobb gazdasági válság, diktatúra, felütötte a fejét számos világjárvány és új nemzetközi szövetségek jöttek létre. Mint mondta: felgyorsult a világ történéseink sorozata, de közben hazánkban is számos változásról lehet beszámolni.

– Komárom vármegyében az Eszterházyaknak köszönhetően egy fantasztikus kulturális növekedés indult el, majd a szénbányászat jóvoltából Alsógalla, Felsőgalla, Bánhida ölelésében elindult egy község élete, Tatabányáé. Ennek ellenére a családok legfontosabb és legemlékezetesebb pillanatai azok az alkalmak voltak, amikor helye volt a zenének, az éneklésnek és a táncnak és mindennek a középpontjában a zene állt – mondta Bencsik János, aki szerin kitüntetett helyzetben van Tatabánya Város Szimfonikus Zenekara, mert az elmúlt 125 évében átélt és túlélt nehéz időszakokat is.

“Akkor, amikor átalakult az egész világ és országok tűntek el a világ térképéről, a mi szimfonikus zenekarunk itt van” – tette hozzá az országgyűlési képviselő, aki megköszönte a mecénások támogatását, akik a zenekar alakulásakor segédkeztek és a mindenkori fennmaradáshoz biztosították a feltételeket, legyen szó anyagi, tárgyi, vagy érzelmi hozzájárulásról. Végezetül Román Géza karnagyot elismerő oklevéllel jutalmazta és örömmel jelentette be, hogy a Vármegyei Értéktárba került Tatabánya Város Szimfonikus Zenekara.

– 125 év nem csekély kor egy művészeti csoport életében – vette át a szót Szücsné Posztovics Ilona polgármester, aki történeti beszámolóját a zenekar 1898-as indulásával kezdte. Mint mondta, az együttes 2 évvel az első csille szén felszínre hozása után alakult. Szerinte az alapítók aligha ismernének rá a mai felállásra, ugyanis zenészek helyett bányaipari munkások alkották a zenekart. – A zenélni tudó bányászok a mesterség ismerete mellett új hazájukba, az úgynevezett kis Amerikába magukkal hozták zenei hagyományaikat és hangszeres tudásukat. Az ’50-es években vált klasszikus szimfonikus zenekarrá – tette hozzá a polgármester, aki születésnapi ajándékként egy ígérettel érkezett és jelentősebb működési támogatásra szólította fel a képviselőket a pódiumról.

A zenekar mára professzionálissá vált, amiben kiemelkedő szerepe volt Breitner Tamás, Dőry Dénes, Dénes István, Váradi Katalin, Farkas Tamás, Bencsik Pál és Román Géza zenekarvezetőknek. A szimfonikusok Örökös kiváló Együttes címmel, Vármegyei Prima Díjjal és Ezüst Turul díjjal is büszkélkedhetnek.

Forrás: kemma.hu