Tarthatatlan, hogy negyven betegre jusson egy vizesblokk
2017. 09. 03., 17:16

Folytatódik a Szent Borbála Kórház korszerűsítése

Az elmúlt években megtörtént a kórház főépületének energetikai korszerűsítése, a sürgősségi osztály kialakítása. Új diagnosztikai berendezések, képalkotók és röntgenek érkeztek, miközben egy új épületszárnnyal is gazdagodott az intézmény. A 10 milliárd forintot meghaladó fejlesztések után miért van szükség újabb építkezésre? – tettük fel a kérdést Bencsik János képviselő számára a most felújított Központi Sterilizáló és korszerűsített kórházi konyha átadásakor.

Tarthatatlan, hogy negyven betegre jusson egy vizesblokk, márpedig az energetikai korszerűsítésen átesett H-épület betegek által is érzékelhető komfortja érdemben nem változott. Tatabánya és Tata polgármestereivel, továbbá a kórházak igazgatóival egyeztetett módon ezért javasoltuk a Kormány számára, hogy a Szent Borbála Kórház betegelhelyezési körülményeinek javítása is részét képezze a következő évek fejlesztéseinek.

Sokan vannak azon a véleményen, hogy feleslegesek kórházi beruházások, mert úgy sem lesz az új egységekben elegendő orvos és szakképzett nővér.

Az összedőlő félben lévő egykori laktanyaépületekben aligha lehet nyugodt körülményeket biztosítani a magas szintű egészségügyi ellátás számára. Olyan feltételeket kell teremteni, amely a fiatal orvosok számára a kutatásokban való részvétel lehetőségét is biztosítják. Ebben az esetben alighanem könnyebb lesz majd rezidenseket is ide vonzania a kórház vezetésének. Ezzel együtt szeretném leszögezni, hogy sem orvos, sem pedig kórházigazgató nem vagyok. Képviselőként az a dolgom, hogy a szakmailag alátámasztott igények kielégítéséhez szükséges beruházási forrásokat segítsek megszerezni.

A mai napon egy újabb 460 milliós beruházás fejeződött be, melyről korábban nem sokat lehetett hallani.

Érdekesen alakul a közhangulat. 2010 előtt csak ígérgették a fejlesztéseket. Amikor képviselővé választottak, akkor elindultam a szükséges pénzügyi forrásokat is felkutatni. Soha nem látott fejlesztésekre került sor az elmúlt években, de az itt élők hamar jóllaktak a beruházások híreivel. Tartottunk egy kis diétát. Most viszont örömmel jelenthetjük, hogy átadásra került a felújított Központi Sterilizáló. Bizakodjunk, hogy kevesebb esélye lesz a kórházi fertőzések kialakulásának.

Az a hír járja a városban, hogy megújult a kórház konyhája is.

Hetvenhét új konyhatechnológiai eszköz és tíz új hűtőkamra került beszerzésre. A tatai betegek biztonságos élelmezését pedig egy új, hőszigetelt raktérrel rendelkező ételszállító teherautó fogja szolgálni. A betegbiztonság növelését szolgálja az Intenzív Terápiás Osztály felszereltségének javítása is, melynek keretében három aneszteziológiai állomás, három őrzőmonitor és három lélegeztetőgép, továbbá 49 gyógyszer- és infúzió adagoló került beszerzésre.

És akkor most egy újabb, 5.9 milliárdos fejlesztés indul a Modern Városok Program keretében.

Eredetileg csak egy 4.3 milliárdos fejlesztésről szólt a megállapodás, de az érintett polgármesterekkel következetesen azt képviseltük, hogy teljes értékű, a tatai és tatabányai kórházak integrációját figyelembe vevő fejlesztésekre kerülhessen sor. Ezért is van szükség az új épületszárnyra, melybe beköltözhet majd a Központi Laboratórium, a Tüdőgyógyászati-, Pszichiátriai-, továbbá a Nefrológiai osztály.

Itt kapnának elhelyezést a rehabilitációs ellátási formák is.

Az új épületnek két szárnya lesz. A másodikba költözhet egy új medencetérrel együtt a „Gőzfürdő” a reumatológiával, fizioterápiával és a gyógytornával. A tatai kórházból ide kerül át a mozgásszervi és kardiológiai rehabilitáció.

Mi lesz a tatai kórházépület sorsa?

Az egykori takarékpénztárnak épült intézményben nappali ellátási formák, továbbá a krónikus betegellátás kap helyet. Most azon dolgozunk, hogy megtaláljuk az épület korszerűsítéséhez szükséges pénzügyi forrásokat.

Korábban azt mondta, hogy nem maradhat fenn az a helyzet, melynek során negyven betegre jut egy vizesblokk.

Ezért is lett része a fejlesztésnek a H-épület korszerűsítése. A hatágyas kórtermekből háromágyas szobák születnek. Az idei év a tervezésé, de a következő évben már megkezdődnek a bontási és építési munkálatok is. 2020-ra befejeződhet a Szent Borbála Kórház tömbkórházzá történő fejlesztése.

Az olvasókhoz csatlakozva végül én is azt kérdezem, hogy lesz-e aki majd az új kórházban dolgozzon.

Én pedig most is azt válaszolom, hogy én képviselő, nem pedig egészségügyi miniszter, vagy kórházigazgató vagyok. Ezzel együtt rendre képviselem az egészségügyben dolgozók jogos bérigényeit is a kormányzat felé. 2010-hez képest 2018-ra megduplázódik az egészségügyi szakdolgozók bére. Egy húsz éves szakmai gyakorlattal rendelkező orvos fizetése pedig meghaladhatja a havi 800 ezer forintot.

Forrás: Mi Tatabányánk