Tárca nélküli minisztere lesz a paksi beruházásnak
2017. 04. 19., 12:23

A parlament gazdasági bizottsága támogatta a kinevezést.

Támogatta az Országgyűlés gazdasági bizottsága a paksi atomerőmű két új blokkjának tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszterjelölt kinevezését keddi budapesti ülésén.

A testület Süli Jánost kilenc igen szavazattal és három tartózkodással alkalmasnak találta a posztra.
Orbán Viktor miniszterelnök múlt hétfőn jelentette be a parlamentben, hogy tárca nélküli minisztert nevez ki a paksi atomerőmű-beruházás irányítására, illetve az azzal kapcsolatos térségfejlesztési feladatok koordinálására.

A jelölt Süli János, Paks polgármestere (Néppárt); a villamosmérnök végzettségű szakember 31 éven át, 2011 végéig a paksi atomerőműben dolgozott több pozícióban, egyebek mellett vezérigazgatóként, illetve vezérigazgató-helyettesként.

A paksi atomerőmű két új blokkjának tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszteri poszt létrehozásáról szóló kormányrendelet-módosítás múlt szerdán jelent meg a Magyar Közlönyben, a szabályozás csütörtökön lépett hatályba.

Süli János meghallgatásán elmondta: nyomon kísérte az első négy blokk építését is, most még bonyolultabb lesz a feladatok megoldása.
Egyebek mellett kiemelte: a szerződés szerint a magyar beszállítás aránya 40 százalék lehet, ennek megszervezése komoly munka.

A kivitelezés csúcsidőszakában a fizikai dolgozók száma elérheti a 8000-8500-at a területen, a szakértői, irányítói létszám ezer körül lehet; elhelyezésüket, orvosi és egyéb ellátásukat meg kell oldani. Egyes szakemberek a munkájuktól függően nyolc-tíz évig is dolgozhatnak a beruházáson, esetükben például a gyerekek iskolai és egyéb ellátását is biztosítani kell a térségben – jelezte a tárca nélküli miniszterjelölt.

Kiemelte azt is, hogy a környező közlekedési hálózaton rendkívüli forgalmat kell majd lebonyolítani. A többi között a térség úthálózatával, illetve a vasút felújításával kapcsolatos kérdéseket is tisztázni kell a következő időszakban – jelezte Süli János.

A vitában Bencsik János, a gazdasági bizottság fideszes tagja úgy fogalmazott: ha egy emberben a szakértelem, a közösség iránti elkötelezettség és az emberi tartás megvan, akkor miniszteri posztra alkalmas, ezért támogatja a jelöltet. Az országgyűlési képviselő megköszönte, hogy a tárca nélküli miniszterjelölt meghallgatásán kitért arra, az atomenergia, illetve a megújuló energia előállítása és használata megfér egymás mellett.

Szakács László (MSZP) közölte: látják a jelöltben a szakértelmet, a tisztességet és az emberi tartást, azt nem látják, hogy ilyen minisztériumra szükség lenne, aminek “egy titkos Orbán-Putyin paktumot” kellene végrehajtania.
A paktumról csak annyit tudnak, hogy “egy átkozottul drága” hitelből megépülő beruházásról szól, így a képviselők nincsenek abban a helyzetben, hogy dönthessenek – fogalmazott a szocialista képviselő.

Volner János (Jobbik) szintén hangsúlyozta, hogy a jelöltet alkalmasnak tartják. A beruházással kapcsolatos titkosítások, és az egyéb, a kormányzat által megválaszolatlan kérdések azok, amelyek miatt tartózkodnak a szavazásnál – jelentette ki.

Süli János a képviselők által feltett kérdésekre válaszolva egyebek mellett elmondta azt is, hogy Magyarországon a villamosenergia-import tartósan 30 százalék felett van, és az idei rendkívül hideg januári-februári napokban előfordult, hogy 54 százalékos volt az import aránya. Műszaki problémák esetén nehéz helyzetbe is kerülhetett volna az ország, korlátozásokat kellett volna bevezetni – közölte.

A szavazás előtt Bánki Erik (Fidesz), a gazdasági bizottság elnöke szintén hangsúlyozta: a jelölt szakmai és emberi felkészültségét nem lehet megkérdőjelezni.

LMP: Putyinnak kellett egy miniszter

Az LMP társelnöke szerint az orosz elnök “rendelte meg” a magyar miniszterelnöktől a paksi bővítésért felelős minisztert, Orbán Viktor pedig, ahogy eddig is, megtette, amit Vlagyimir Putyin megkövetelt.

Szél Bernadett abszurdnak ítélte, hogy a paksi beruházásért miniszter felel majd, miközben az egészségügynek, az oktatásnak vagy a munka ügyének nincs minisztere.
Az ellenzéki politikus problémásnak érezte, hogy a bizottságban megpróbálták “elszakmázni” a kérdést, mert a beruházás szerinte politikai döntés, és ha szakmailag rendben lenne, akkor nem őriznék hét lakat alatt az iratait.
Bírálta a jelöltet a többi közt azért is, mert a kormánypártokhoz hasonlóan nem kérné ki az emberek véleményét a beruházásról, holott – mint azt hangsúlyozta – egy népszavazást széleskörű társadalmi tájékoztatás előzhetne meg.

Hozzátette: a Fidesznek lételeme, hogy a projekt megvalósuljon, mert az uniós források elapadása után is pénzre lesz szükségük.

“Már a külpolitika is titkos ügylet” – mondta Szél Bernadett, akinek az ismertetése szerint csupán a külföldi sajtóból tudható: Orbán Viktor az uniós állam- és kormányfők közül elsőként gratulált “a teljhatalomra törő török elnöknek”, Recep Tayyip Erdogan a törökországi népszavazás után, még azt megelőzően, hogy tisztázták volna a népszavazás tisztaságával kapcsolatos kérdéseket.
Arra a kérdésre, hogyan fogadja az LMP-frakció, hogy Sallai R. Benedek képviselőjük a következő választáson nem kíván mandátumot nyerni, azt mondta: emberileg megérti, mert ötfős frakcióban politizálni embert próbáló, és örömmel veszi, hogy a politikus titkári feladatát továbbra is ellátja, és a kampányban is segíti a pártot. Az LMP működése azonban nem egy embertől függ – hangsúlyozta -, a bázisdemokratikus közösség erőssé teszi a pártot.

Forrás: magyarhirlap.hu