Szelíd turizmus a Tatai-medencében
2017. 03. 13., 8:54

Folytatódik a kerékpárutak építése

Nemrégiben nemzetközi konferenciát tartottak Tatán, ahol Bencsik János országgyűlési képviselő a Tatai-medence fenntartható turizmusfejlesztéséről tartott előadást, melynek keretében bemutatta az elmúlt három esztendő során megvalósult beruházásokat, és felvázolta a következő néhány esztendőre tervezett fejlesztéseket is.

Ön úgy fogalmazott a Pons Danubii (Hidak a Dunán Európai Térségfejlesztési Társulás) által szervezett szakmai eseményen, hogy egy évtized múltán a Tatai-medence lehet a szelíd turizmus magyarországi fővárosa. Nem túl optimista ez a jövőkép?

Fantasztikus adottságokkal rendelkezünk. A Vértes és a Gerecse vonulatai között végig futó Által-ér mentén páratlan természeti és ember alkotta építészeti és kulturális értékekkel találkozhatunk. Tatabánya erős gazdasággal és szolgáltatási háttérrel, Tata pedig gazdag építészeti örökségével tűnik ki, de nem szabad megfeledkeznünk Oroszlány-Majk ma még szinte kiaknázatlan lehetőségeiről sem.

Úgy fejezte be előadását, hogy hajózni márpedig muszáj.

Álmainkat csak úgy tudjuk beteljesíteni, ha kimozdulunk a kényelmi zónából, s apró mozdulatok hosszú sorozatával, lépésről-lépésre közelítjük meg a kitűzött célt. Számunkra az első lépést az Által-ér Szövetség megalakítása jelentette több mint húsz esztendővel ezelőtt. A térség önkormányzataival, gazdálkodóival és egyesületeivel arra szövetkeztünk, hogy a korábbi nagyipar által elszennyezett természeti környezetünket rehabilitáljuk, megélhetést teremtünk az itt élők számára, s kiépítjük a természetközeli kikapcsolódás, pihenés feltételeit is. Terveztünk, pályáztunk és építkeztünk. Modern szennyvíztisztító- és hulladékfeldolgozó telepeket építettünk, majd európai uniós támogatással megkezdtük az Által-ér vízgyűjtő területén található élőhelyek rehabilitációját.

Majd jött a Tatabánya-Tata közötti kerékpárút.

Amely ma már az ország második legforgalmasabb kerékpárútja. Ezt követte a Tata-Dunaalmás közötti szakasz megépítése, s két éven belül elkészülhet a Tatabánya-Oroszlány (Majk) közötti szakasz is. Lépésről-lépésre, ahogy a pénzügyi fedezetet is sikerül megteremteni. Ezért is fontos számunkra a Pons Danubii, mert a határon átnyúló kezdeményezéseket az Európai Unió külön is támogatja. Ennek keretében a mi kerékpárutunkat össze tudjuk kapcsolni a Duna túloldalán lévő utakkal, s néhány éven belül akár Pozsonyig is elkarikázhatunk. Mindehhez egy régiós kerékpárkölcsönzési rendszert is kiépítünk.

Ki fogja ezeket a szolgáltatásokat koordinálni és működtetni?

Részben az érintett önkormányzatok által létrehozott turisztikai szervezetek, részben pedig magánvállalkozások, de a nagyobb fesztiválok szervezésében szerepet vállalnak a civilszervezetek is. Ezért építettük meg két évvel ezelőtt a Tatai Öreg-tó partján az első ökoturisztikai központot, melynek testvére a Kő-hegyen, a Turul szobor térségében fog két éven belül megszületni. A két helyszín között már ma is élő a kapcsolat. „Mesterhármas” néven egy önálló turisztikai termék is napvilágot látott. Az Öreg-tavi kajakozás után kerékpárra pattanva kell elkerekezni a tatabányai Turulig, s ott végig mászni valamelyik vasalt úton, majd visszatérni Tatára. Ezen a ponton már sikerül megszólítanunk az extrémitásokat kedvelő túrázókat is.

Korábban arról is szó volt, hogy a térség életét évszázadokon át meghatározó Esterházyak öröksége is bemutatásra kerül.

Első körben megújítottuk a tatai Angol-kertet, s benne a Nyári-lakot, amely egy szép Herendi-kiállításnak ad otthont, miután a Herendi porcelán is Tatán született meg a Stingl-család közreműködésével. Ez a név Tatabányán is ismerős, hiszen a XX. századot Stingl néni fotóműhelye dokumentálta az utókor számára. Talán egyszer – akár a felújítás előtt álló Tiszti Kaszinóban – egy állandó fotókiállítás is születhet a múzeum által őrzött gyűjteményből. Hamarosan indítjuk a tatai Esterházy-kastély rekonstrukcióját, majd következik az Angol-kertben található, romjaiban is elegáns Jenő-malom helyreállítása. A volt Kristály-fürdő területén pedig egy interaktív vízimalom-park kialakítása történik meg, mely igazi gyermekparadicsommá válhat.

Valami hasonlóban gondolkodnak Tatabányán is.

A felújítandó Tiszti Kaszinóban egy ipartörténeti miniverzum létesül, mely játékos formában mutatja majd be az egykori Esterházy-birtokon elindult bányászati tevékenység történetét. Bónuszként pedig a felújított majki kastély szomszédságában megszépül az egykori kastélykert, továbbá a kamalduli kolostor is. Az ismertetett beruházásokhoz kapcsolódniuk kell a gasztronómiai szolgáltatásoknak is, ezért elő kell segíteni új éttermek létrejöttét, és a Neszmélyi Borvidék pincészeteinek fejlesztését is. Végül meg kell őriznünk, és tovább kell fejlesztenünk a térség fesztiváljait és turisztikai eseményeit.

Ezek szerint már készül a soron következő Gerecse 50 teljesítménytúrára?

Csak elméletben frissítem a korábbi élményeimet, ezért idén csak a 20 km-es távot választottam.