Lassú víz partot mos II. – Érkeznek az első százmilliók
2017. 09. 21., 16:10

Nagyon sok tatai várta már azt a kormánydöntést, mely megteremtette a lehetőségét annak, hogy kezdetét vehesse a visszatérő karsztforrások által okozott kártételek felszámolása. Az augusztus végén elfogadott kormányhatározat szerint Tata Város Önkormányzata 327.7 millió forint vissza nem térítendő támogatásban részesül a karsztvízszint-emelkedés okozta azonnali intézkedést igénylő feladatok végrehajtására.

Az elnyert támogatásból megvalósulhat a Kismosó-patak vízszállító kapacitásának helyreállítása. Ez teremti meg a lehetőségét annak, hogy a Nagykert utca és a Május 1. út térségében fakadó vizek elvezetése biztonsággal megtörténhessen. A patak által befogadott karsztvíz a kettő esztendővel ezelőtt felújított Réti 8-as tó folyamatos vízpótlását teszi lehetővé.

Ugyancsak a Kismosó-patakra vár majd a Hajdú utca térségében összegyűjtött karsztvíz elszállítása is. A felújítás előtt álló Esterházy-kastély kertjében fakadó források vizét – mivel azok alacsonyabban helyezkednek el az Öreg-tó vízszintjéhez képest – csak a Hajdú utcán keresztül lehet elvezetni. Sajnos a jelenlegi zárt csatorna kapacitása ehhez elégtelen, így a Hajdú utcában új, az eddiginél nagyobb átmérőjű csatorna megépítése szükséges. Ez lesz a befogadója a közeli Lo Presti forrás vízhozamának is.

A két jelentősebb beavatkozási pont beruházásainak költségvetése mintegy 280 millió forint, így a fennmaradó összegből kell az Önkormányzatnak folytatnia a legproblémásabb területek beazonosítását és a beavatkozásokhoz szükséges tervek elkészítését.

Hosszú út vezetett el idáig, hiszen Tata Város Önkormányzata közel tíz esztendővel ezelőtt kezdett el foglalkozni a kérdéssel. Képviselővé választásomat megelőzően – a Magyar Földtani és Geofizikai Intézet igazgatóhelyetteseként – átfogó vízföldtani felmérést rendeltem el a Tatai-medencét illetően. Képviselővé választásomat követően e tanulmány alapján készülhetett el az a stratégiai dokumentum, amely segítségével a Belügyminisztérium egy évvel ezelőtt Operatív Munkabizottság felállításáról döntött. Ez év tavaszán a Nemzeti Vízstratégiába is beépült a források által okozott veszélyhelyzet kezelésére irányuló kormányzati kötelezettség.

A most elfogadott kormányhatározat a Belügyminisztérium számára azt is előírta, hogy 2018. májusára komplex intézkedési tervet készítsen a dunántúli karsztrendszer által okozott problémák felszámolására.

Forrás: Tatai Városkapu