Gördülő Kosár
2017. 01. 19., 18:00

Bevásárló közösség alakult Tatabányán

Országszerte szaporodnak a bevásárló-közösségek, ami azt sejteti, hogy egyre nagyobb az igény a megbízható eredetű és minőségű termékekre. Esztergom után, megyénkben másodikként – Gördülő Kosár néven – immáron Tatabányán is létrejött egy. Bencsik János országgyűlési képviselő nemcsak védnökséget vállalt az indulásnál, hanem maga is csatlakozott a közösséghez.

Képviselő úr! Önkéntes vállalásról van szó, vagy a felesége osztotta ki ezt a feladatot?

Akár ki is oszthatta volna, hiszen nem nagyon jeleskedem a bevásárlások terén. Két oka is van ennek. Egyrészt nem nagyon kedvelem a bolti lökdösődést, másrészt szeretem megkóstolni azt a terméket, amelyből vásárlok. Ezt viszont nem mindenhol nézik jószemmel. Van egy harmadik ok is. Így ötven felett kevesebb ételt kívánok, de annak legyen természetes íze és megbízható beltartalma.

Hogyan született az ötlet?

Talán még vannak néhányan, akik emlékeznek arra, hogy a ’90-es évek elején a Bánhidai lakótelep közvetlen szomszédságában állt két romos családi ház, mely a város tulajdonát képezte. A Mozgáskorlátozottak Egyesülete ekkoriban keresett egy olyan központi fekvésű ingatlant, amely alkalmassá tehető arra, hogy a nehezebben közlekedők is akadálymentesen megközelíthessék és belakhassák. A használaton kívüli épületeket Válóczi Feri „vette észre”, s évtizedes szorgos munkával közösségi térré alakították. A nagy udvarban pihenőkertet hoztak létre. S aztán rájöttek arra, hogy fűnyírás helyett akár értéket is előállíthatnának a hatalmas hátsókertben. Így jött létre az elmúlt két esztendő alatt a közösségi kert. Most pedig a bőséges terméssel is kezdeni kell valamit.

Ezek szerint piacot kerestek az általuk előállított termelvényeknek?

Akár így is fogalmazhatunk. Az Egyesület felkérte a kertészeti munkák irányítására Pál Zsuzsanna kertészmérnököt, aki segítőivel igazi paradicsomkertté varázsolta a rendelkezésre álló területet. Zöldségeket, gyümölcsöket, fűszereket termesztenek, s miután mindent nem tudtak a vegetációs időszakban értékesíteni, azok egyrészét feldolgozták. Ekkor fogalmazódott meg bennük a szándék egy bevásárlóközösség létrehozására.

Hogy került Ön a képbe?

Én vagyok a kapocs a város vidéke között. Képviselőségemből fakadóan sokszor megfordulok a környékbeli települések által szervezett fesztiválokon, és szerepet vállaltam a Neszmélyi Borvidék újjászervezésében is. A jó bor pedig együtt jár a házias falatokkal. Nagyon sok helyi gazdával kerültem kapcsolatba, kóstoltam és időnként vásároltam is a termékeiket. Látom a piacra jutásuk nehézségeit is. A közvetítők szeretik zsebre vágni a hasznot. Egyetlen kiút van, közvetlenül eljutni a városi fogyasztókhoz. A városban pedig azt látom, hogy nagyon sokan keresik a falusi ízeket. Zsuzsa és segítői is erre éreztek rá.

Miként működik egy bevásárló közösség?

Ez a helyben előállított élelem értékesítésének a legjobb formája. A 30-40 km-es sugarú körben megtermelt és feldolgozott élelmet a szervezők meghatározott rendszerességgel gyűjtik össze a termelőktől. A vásárlóközösség tagjai, a számukra megküldött terméklista alapján, interneten keresztül adják le rendeléseiket, s az árut az átadóponton vehetik át. Az átadási pont természetesen a Mozgáskorlátozottak Egyesületének Madách utcai székháza. Az árucsere történhet a termelő jelenléte nélkül, ezt nevezzük dobozos rendszernek. Én szerencsésebbnek tartom, ha az átadáskor a termelő is jelen van, mert ez erősíti a felek közötti bizalmat. Arra is lehetőség van, hogy a vásárló látogatást tegyen a termelőnél, ahol képet kaphat az alapanyagok előállításának, továbbá azok feldolgozásának folyamatáról is.

Milyen termékek szerepelnek jelenleg a rendelési listákon?

Erős vonalat képviselnek a naszályi termelők. Onnan kerülnek ki a kecske-, illetve tehéntejből készült sajtok és tejtermékek, de fürjtojás és linzerfélék is szerepelnek a kínálatukban. Tatáról jönnek a rétesek és a lekvárok, Környéről és Alsógalláról a mézek és viasz tartalmú kozmetikumok, Kecskédről a füstölt és friss húskészítmények. Vannak gyümölcslevek, savanyúságok, idényjellegű zöldségek és gyümölcsök. Remélem, hogy hamarosan megjelennek a kiváló neszmélyi borok is.

Az érdeklődést jól mutatja, hogy a közösségi oldalán, Gördülő Kosár indulásáról szóló bejegyzését 300-an osztották meg.

Nem lepődtem meg rajta, hiszen a tatabányai háziasszonyok már rég vártak erre a lehetőségre. Karácsony előtt már be kellett illeszteni egy rendkívüli rendelési lehetőséget és egy átadási időpontot. Így találhat egymásra ismét város és vidéke.

További információ: gordulokosar.bevasarlokozosseg@gmail.com

Forrás: Mi Tatabányánk