Fórum a tudomány képviselői és a döntéshozók számára a klímaváltozáshoz való alkalmazkodásról
2014. 06. 26., 14:24

A Vidékfejlesztési Minisztérium Környezetügyi Államtitkársága és a brüsszeli Milieu Ltd. által, az Európai Bizottság Klíma Akció Főigazgatósága támogatásával szervezett másfél napos műhelykonferencián csaknem negyven előadó vállalt előadást, valamennyien a fórum témaköreinek vezető közigazgatási, tudományos, illetve civil képviselői. A fórumon elhangzó rövid prezentációk mellett a fő hangsúlyt a klímaadaptációs téma vezető hazai szakembereinek eszmecseréjére helyezik. Bencsik János az Országgyűlés Fenntartható fejlődés bizottságának alelnöke nyitó előadásában kiemelte, hogy a fenntarthatóság felé való átmenet sikeressége elsősorban kulturális kérdés. Értékváltás nélkül semmilyen technikai megoldás, vagy a fenntarthatóságot célzó politikai tárgyalás sem vezethet célra.

A klímaváltozás hatásaihoz történő alkalmazkodáshoz az szükséges, hogy a rendelkezésre álló tudományos információt sikeresen ültessék át ágazati politikákba és intézkedésekbe. Figyelemmel az EU Klímaadaptációs Stratégiájának 2013-ban történt elindítására és a tagállamok folyamatos munkájára a nemzeti klíma alkalmazkodási stratégiáik kialakításában és végrehajtásában, a tudomány képviselői és a döntéshozók számára a klímaváltozáshoz való alkalmazkodásról rendezendő Fórum a két terület kulcsszereplőit kívánja egy asztalhoz ültetni, hogy megvitassák a tudomány és a vonatkozó szakpolitikák közötti kapcsolódási lehetőségeket Magyarországon. A Fórum elő kívánja segíteni, hogy Magyarország megfelelő válaszokat találjon az olyan fontos kihívásokra, mint a klíma-alkalmazkodás adat- és informatikai háttere, az Európában elérhető legjobb megoldások naprakész alkalmazása, a klíma-alkalmazkodás magyarországi szereplőinek állandó párbeszéde, valamint a rendelkezésre álló tudás és erőforrások leghatékonyabb, leggyorsabb felhasználása.

Bencsik János bevezető előadásában kiemelte, hogy a modern társadalmak civilizációs vívmányai rendkívül sérülékenyek a külső környezet változásaira, függetlenül attól, hogy e változásokat az emberi tevékenység idézte elő, vagy sem. A gyors változások – azok okától, mértékétől és bizonytalanságaitól függetlenül – biztonságpolitikai kérdéseket vetnek fel, melyekre átfogó felkészülési és alkalmazkodási keretrendszer kialakításával adható hathatós válasz. A változásokhoz történő sikeres alkalmazkodás hajtóereje a fenntarthatóság felé való átmenet nemzetstratégiai céljainak elérése, a fosszilis tüzelőanyagoktól történő függés mérséklése, anyag- és energiatakarékos technológiák térnyerése, megújuló energiaforrások elterjedése kell, hogy legyen. A közjó érdekében végzett fejlesztéspolitika jövőbeni sikerességének mércéje, hogy növelje a települési/térségi autonómiát, tartalmazzon hazai hozzáadott értéket, hazai munkaerőre és beszállítókra alapozódjék, segítse elő a nemzetközi piacokra való kijutást, bizonyuljon üzletileg is fenntarthatónak, kapcsolódjon össze a vidék felzárkóztatásával. – fogalmazott a szakpolitikus.