Ezt lehet tudni a tatabányai bányászkórházba költöző új gimnáziumról
2016. 11. 24., 22:49

Kedden megszavazta a volt tatabányai bányászkórház átadását a Magyar Katolikus Egyháznak a parlament. Gimnáziumként kaphat esélyt az épület a megmenekülésre.

Rendeződni látszik a hosszú évek óta mostoha sorsú, egykor szebb napokat látott régi bányászkórház sorsa, miután az országgyűlés 154 igen, 2 nem és 38 tartózkodással elfogadta Bencsik János javaslatát és döntött arról, hogy az épületet átadják a Magyar Katolikus Egyháznak, hogy gimnáziumot hozzanak létre benne.

A térség országgyűlési képviselője lapunknak felidézte: Tatabánya vezetése bő két éve kezdeményezte, hogy a kormány adja át az épületegyüttes tulajdonjogát, megkötés nélküli hasznosításra. A fejlesztési miniszterrel egyeztetve – két éve – meg is született a kormányhatározat, miszerint a Véradó Állomás leválasztása után, a megmaradó telek a rajta fekvő ingatlanokkal együtt átadható a városnak. Az első lépés megtörtént, a Véradó Állomást fel is újította az állam. A második lépésre viszont nem került sor, mert a város nem tudott olyan hasznosítási javaslattal előállni, melyhez európai uniós forrásokat lehetett volna bevonni.

Tatabányán egyébként már negyed százada működik a Szent Erzsébet Óvoda, s több mint húsz esztendeje a Szent Margit Általános Iskola, de az ott végzettek többsége más városokban kezdi a gimnáziumot, így végül az egyházi és helyi vezetőkkel a kormányhoz fordultak az épület oktatási célú hasznosítása érdekében. Az iskola igazgatója, Turzáné Papp Erika szerint egyre több szülőben merül fel igényként, hogy gyermekét egyházi középiskolában taníttassa.

– Ha katolikus intézményt kerestek, eddig Győr, Pannonhalma, Esztergom jöhetett szóba, ha felekezettől függetlenül, de egyházit, ahol folytatódik az a vallásos szellemiség, amelyet otthonról, az általános iskolából hoz a gyermek, akkor a legközelebbi a tatai református gimnázium. Az én két gyerekem is ide járt. Azt tapasztalom, hogy egyre több szülő keresi a minél színvonalasabb oktatási formákat, ahol mindemellett a nevelésre is nagy hangsúlyt fektetnek. Az egyházi iskolákban pedig ezt találják meg – részletezte az igazgatónő, aki maga is a régi bányászkórházban született. Ha ránéz az épületre, el is tudja képzelni gimnáziumként, annak adottságai, kisugárzása alapján. – Jó lenne, ha ott, ahol gyermekek születtek, folytatódhatna a fejlődés, a testi-szellemi gyarapodás – vont párhuzamot régi és jövendő között.

Gedő Attila, Tatabánya város plébánosa, címzetes esperese szerint nevelni, tanítani kell a gyermekeket, ahogy Jézus is nevelte az apostolokat. A keresztény-egyházi nevelés pedig egyrészt a családok megmaradását szolgálja, másrészt pedig a néphagyományok, a kultúra átadását, megőrzését, vagy például a megbocsátás, az egymásra figyelés elősegítését, támogatását.

Mint mondta, csak tudásban szeretnének versenyezni más intézményekkel, nem célja a leendő katolikus gimnáziumnak máshonnan elszívni a tanulókat.
Beszélgetésünk közben szóba került, hogy egyesek attól tartanak: fizetős lesz az új iskola. Ettől azonban nem kell tartani. Ahogy a püspöki biztos is kiemelte: az egyházi intézmények közfeladatot látnak el, így finanszírozása, csakúgy, mint az államiaké, szabályozott, a diákok után járó úgynevezett fejkvótát a törvény határozza meg, tandíj nem lesz.

– A mi fenntartónk Spányi Antal székesfehérvári megyéspüspök lesz, mondhatni ő gondoskodik majd rólunk – mondta, hozzátéve, hogy nagy előrelépés lesz, hogy felmenő rendszerben immár érettségiztetni is tudnak majd Tatabányán.

A főépítész kiemelte: a cél az épület megmentése

Damokos László városi főépítész készítette el azt a vázlatot, tervet, amely alapján kijelenthető: a volt bányászkórház alkalmas gimnáziumnak. Ahogy lapunknak elmondta, a szükséges szaktantermekkel egy tizenhat tantermes iskolát álmodott meg, amelynek egyik különleges pontja az aula lesz. Ehhez persze nagy munkák is kellenek, de kiemelte, a cél nem a lebontás, hanem az épület megmentése, amelyért egyébként eddig is igyekeztek mindent megtenni a polgármester Schmidt Csabával, de korábban nem nyílt megfelelő lehetőség az épület hasznosítására, megmentésére.
– Azoktól a dolgoktól kell megtisztítani az épületet, amelyeket később építettek bele, illetve hozzá. Például a kazánrészt, a Cseri út felé néző, hozzáépített részt, de a belső válaszfalakhoz is hozzá kellene nyúlni, a tetőt le kell cserélni. A tornaterem egy különálló épület lenne, hogy ne rondítsa el a megszépülő, patinás épületet, amely szerintem Tatabánya egyik legszebbje lehetne, ha fel lenne újítva. Most végre van erre lehetőség! Remélem, végigkísérhetem az egész folyamatot, a terveket átadtuk az egyházmegyének – mondta a főépítész, hozzátéve: az épület, noha Tatabányán van, soha nem volt városi tulajdon, így a mostani egyházi kézbe adás végre megnyugtatóan rendezheti a sorsát.

Forrás: kemma.hu