Épülhet a Neszmélyi Borút
2018. 03. 04., 17:00

A Neszmélyi Borút Egyesület, továbbá Baj és Dunaszentmiklós Önkormányzata által alkotott konzorcium 57 millió forint támogatást nyert el a megyei TOP pályázati keretből. A fenntartható turizmusfejlesztés során elsődleges céljuk a Nyugat-Gerecse és Tatai medence ismertségének gyarapítása, és az ideérkező látogatók számának növelése a térség táji-, épített- és szakrális örökség elemeinek bemutatásával. – fogalmazott Bencsik János a Tatai-medence országgyűlési képviselője és Turay István a Neszmélyi Borút Egyesület elnöke.

Szeretnék elősegíteni a térségi borászatok és kézműves élelem-előállítók piaci megjelenését, akik a helyi termelők színes szövedékének mintázatát tehetik elérhetővé a látogatók számára. A már meglévő turisztikai látványosságokat, tanösvényeket is beillesztve, egységes kínálati csomagot szeretnének nyújtani az ökoturisztikai és gasztronómiai élményt kereső célcsoportok számára.

A fejlesztésben érintett települések: Agostyán, Baj, Dunaszentmiklós, Dunaalmás, Naszály, Neszmély, Szomód, Tata és Tardos. Tatán az egykori Esterházy Pezsgőgyár, Bajon pedig a Jávorka Szakközépiskola által is használt kisebb Esterházy-pince épületében alakítanak ki beltéri bemutatótereket, melyek közösségi térként is funkcionálhatnak. Dunaszentmiklóson tovább fejlesztik a nemrégiben elkészült kerékpáros pihenőpontot, a neszmélyi Rétespajtában pedig bortrezort alakítanak ki a borvidéken született borok bemutatására. Ezek a fejlesztések a tájban élő szőlőművesek és bortermelők életét, eszközeit, és a borkultúrához kapcsolódó szokásokat lesznek hivatottak bemutatni.

A 100 kilométeres tanösvény a Tatai medence és a Nyugat-Grecse tájértékeit, élővilágát fogja bemutatni információs táblákkal, mobil applikációkkal támogatott formában. Tizenkettő ökoturisztikai bemutató pontot hoznak létre, ahol a látogatók a Gerecse történetéről, a tanösvénnyel érintett településekről, továbbá a környék növény és állatvilágáról szerezhetnek ismereteket. Interaktív elemekkel és QR kóddal ellátott 150 útjelző tábla segíti majd a helyszínek elérését és az élmények hozzáférhetőségét. A látogatópontok Wifivel és saját alhonlappal rendelkeznek majd.

A nyertes konzorciumnak 2020 közepéig kell megvalósítania a borutat.