Éghajlatváltozási platform alakult megyénkben
2017. 03. 18., 10:45

30 millió forintos uniós támogatásból valósul meg a projekt, melynek megalakításában több, mint 30 szervezet vett részt a megyeházán csütörtökön.

Megyénk klímastratégiája önkormányzati elkötelezettséget takar. Szűkebb hazánk volt az országban az első, amely megalkotta a környezetvédelmit, ennek szerves folytatásaként a klímastratégiát, amelynek széles körű társadalmasítása is sikeresen zajlik. A program további fejlődéséi szakaszát jelentette, hogy tegnap megalakult az éghajlatváltozási platform.

Az országban Komárom-Esztergom megyében készült el elsőként a 2014–2020 közötti időszakra az új környezetvédelmi program. Most pedig a megyei önkormányzat nyújtotta be legelsőnek a klímastratégia készítésre és éghajlatváltozási platform létrehozására a pályázatát. A megye éppen ezért tavaly szeptembertől egy másfél éves futamidejű projektet valósított meg 30 millió forintos uniós támogatásból. A platform megalakításában tegnap több mint harminc szervezet vett részt a megyeházán.

– Csupán stratégiákkal, tervekkel és programokkal nem lehet megváltoztatni a minket körülvevő világot. Az emberek hozzáállását kell átformálni ahhoz, hogy hatékonyan bevonhassunk mindenkit a vizeink, a levegő, a természet és az élővilág védelmében – hangsúlyozta Popovics György, a megyei közgyűlés elnöke. A politikus azt is kiemelte, hogy a platform nyitott, és korántsem egy elitista szervezet.

Bencsik János, a Tatai-medence országgyűlési képviselője bevezető gondolataiban az elkövetkező évtizedek változásaihoz elengedhetetlen alkalmazkodásra és felkészülésre hívta fel a figyelmet. Borsó Tibor, mint a projekt szakmai vezetője a hatékony szemléletformálásról tett említést, illetve a projekt sikeres megvalósításáról, amely a platform megalakulásához vezetett. A hivatalon belül már létre is hoztak egy éghajlatváltozási platformirodát is. A széles körű társadalmasítás bizonyítéka pedig, hogy ötvenöt szervezetnek, egyesületnek jelezték a platform megalakulását, és ebből harmincegynek a képviselője kézjegyével is ellátta a csatlakozási dokumentumot.

A platform ünnepélyes aláírását követően a projekt lógópályázatának nyertesét, az Edutus Főiskola diákját, Hudák Ferenc Tibort jutalmazták.

A megyei éghajlatváltozási platform „alapító” tagjai

Megyei kereskedelmi és iparkamara; Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei szervezete; Nemzeti Pedagógus Kar; Magyar Tudományos Akadémia Veszprémi Területi Bizottsága; Edutus Főiskola; Tata; Komárom; Bábolna; Lábatlan; Tát; megyei iparszövetség „KISZÖV”; Által-ér Vízgyűjtő Helyreállítási és Fejlesztési Szövetség; Zöld Sziget Kör; Máriahalmi Faluvédő Egyesület; megyei közgyűlés; Klímabarát Települések Szövetsége; Magyary népfőiskolai társaság; ÉFOÉSZ-Értelmi Sérültek és Segítőik Egyesülete; Esőemberekért Egyesület; MTESZ megyei egyesület; Vértesi Erdő Zrt.; Pilisi Parkerdő Zrt.; megyei kormányhivatal népegészségügyi főosztály; Tatabányai Szakképzési Centrum; Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság; Richter Gedeon Nyrt. Dorogi Fióktelep; Vértesi Erőmű Zrt.; József Attila Megyei és Városi Könyvtár; Tatabánya; Dorogi Környezetvédelmi Egyesület; Kisbér.

Forrás: kemma.hu